Jak správně vybrat kamerový systém

Kamera

Které kamery jsou nejvhodnější pro zamýšlený účel? Jaký zvolit objektiv? Co by mělo umět záznamové zařízení? Je vhodnější analogový nebo IP systém? Drátový nebo bezdrátový?

Před pořízením kamerového systému byste se měli zamyslet nad několika podstatnými věcmi. Přečtěte si, které to jsou.

 

1. Typ kamery

Standardní kamery jsou podlouhlého tvaru a nemají pevně zabudovaný objektiv. Ten se na kameru uchycuje dodatečně. Volí se při tom objektiv takových parametrů, které umožní kvalitní snímání určeného prostoru. Samotná kamera s přidaným objektivem se používá pro sledování vnitřních prostor. Pro venkovní podmínky je nutné využít těsnící vyhřívaný kryt.
Kompaktní „bullet“ kamery jsou vzhledem podobné klasickému provedení. Rozdíl je v konstrukci, kdy v tomto případě kamera a objektiv jsou zapouzdřené v jednom celku. To znamená, že je potřeba vybírat takovou kameru, která je vhodná pro požadované monitorování. Její charakteristiky nebude možné upravit výměnou objektivu.
Dome kamery mají kryt kopulovitého tvaru, který umožňuje uchycení kamery bez držáku přímo na strop nebo stěnu. Kryt může být běžný nebo zodolněný proti vandalům. Navíc lze využít zatmavený průzor, aby nebylo vidět, kterým směrem je kamera natočena a jakou tedy sleduje oblast.
Otočné „PTZ“ kamery je možno na dálku ovládat a měnit směr, kterým „se dívají“. Podle konkrétního modelu je možné otáčení až o 360 ° a v některých případech lze i měnit přiblížení (zoom) objektivu. Obsluhu kamery provádí člověk nebo ji lze nastavit tak, aby se v požadovaných časových intervalech natáčela do zvolených pozic automaticky.
Deskové kamery mají malé rozměry a jsou určeny ke skrytému zabudování (například do nábytku, krytu stroje atd.). Jejich výhodou je nenarušení vzhledu prostoru a také nenápadnost pro případného pachatele.

2. Typ objektivu

Objektiv určuje šířku záběru, který kamera snímá. Jiný objektiv se hodí pro snímání prostoru úzké chodby a jiný pro sledování venkovního prostranství před budovou. Platí, že širokoúhlé objektivy jsou vhodné pro snímání bližších objektů na rozlehlejším prostoru. Naopak objektivy s úzkým záběrem slouží pro sledování vzdálenějších cílů v přesněji vymezené oblasti.
Existují i nastavitelné objektivy, u kterých lze úhel jejich záběru v určitém rozsahu měnit. V tomto případě jde o objektivy s funkcí Zoom.
Vliv úhlu záběru objektivu na snímanou oblast je vidět na obrázku.

Záběr objektivu

3. Rozlišení kamery

Rozlišení určuje počet obrazových bodů (pixelů), z nichž je složen celý kamerový snímek. Protože každý pixel může mít jinou barvu, platí, že čím víc pixelů (tzn. čím větší rozlišení), tím kvalitnější snímek je.
Základní rozlišení kamer jsou následující:
  • VGA – 640 x 480 px
  • HD – 1280 × 720 px
  • FullHD – 1920 x 1080 px
  • 2K – 2048 x 1080 px
  • 4K – 3840 x 2160 px
První číslo odpovídá počtu pixelů v řádku, druhá hodnota určuje počet pixelů ve sloupci.

4. Záznamové zařízení

Záznamové zařízení slouží k uložení obrazu snímaného kamerou. Dnešní záznamová zařízení jsou schopna aktivovat nahrávání jen v případě, kdy kamera zaznamená pohyb ve snímané oblasti. Výhodou tohoto nastavení je úspora kapacity paměťového disku, ale také možnost rychleji najít požadovaný záznam (není nutné procházet hodiny kontinuálního záznamu a hledat v něm několika vteřinovou nebo minutovou událost).
Současná záznamová zařízení lze připojit na internet. To umožňuje vzdálené sledování živého obrazu nebo záznamu z počítače, tabletu nebo mobilu.
Při volbě záznamového zařízení bychom si měli všímat především těchto parametrů:
  • IP vs. analogový systém – určuje, zda můžeme k záznamovému zařízení připojit IP nebo analogové kamery (případně oba typy)
  • počet kanálů – udává počet kamer, které mohou být připojeny (je vhodné pořídit záznamové zařízení s několika kanály navíc, budou sloužit jako rezerva pro případ, že by časem došlo k rozšíření kamerového systému)
  • PoE napájení – funkce umožňující napájení kamery stejným kabelem, přes který je z kamery do zařízení přenášen obraz
  • kapacita paměťového disku – určuje jaké množství záznamu lze uložit

5. Analogový vs. IP kamerový systém

Analogové kamery přenášejí analogový signál do záznamového zařízení, kde je následně zpracován do obrazové podoby. Pro přenos signálu se nejčastěji využívá koaxiální kabel.
U IP kamerových systémů je obraz vytvářen přímo v kameře a v digitální formě je přenesen do záznamového zařízení pomocí běžného síťového UTP kabelu.
Výhody analogového kamerového systému:
  • nižší pořizovací cena
  • menší objem ukládaných dat
  • kvalitnější obraz snímaný za snížené viditelnosti
Nevýhody analogového kamerového systému:
  • nižší kvalita snímaného obrazu (při dobré viditelnosti)
  • omezené možnosti analýzy obrazu (není možná detekce vniknutí osoby do vymezené oblasti, detekce uložení předmětu, rozpoznání obličejů atd.)
  • nutnost záznamového zařízení pro sledování snímaného obrazu (záznamu)
Výhody IP kamerového systému:
  • kvalitnější snímaný obraz (při dobré viditelnosti a s využitím moderních technologií i při zhoršených podmínkách)
  • široké možnosti analýzy obrazu
  • možnost sledování snímaného obrazu přímo z kamery (není nutné připojení záznamového zařízení)
Nevýhody IP kamerového systému:
  • vyšší objem ukládaných dat
  • vyšší pořizovací cena
  • kompatibilita kamer a záznamových zařízení různých výrobců může být omezená
Každý kamerový systém má svá pro a proti. Konečná volba tedy vždy záleží na konkrétních požadavcích a finančních možnostech uživatele.

6. Drátový vs. bezdrátový kamerový systém

Nespornou výhodou bezdrátového řešení je jednoduchá instalace, protože není nutné tahat kabely, ale stačí pouze rozmístit kamery. Na druhou stranu je bezdrátové kamery nutné napájet bateriemi, které vyžadují občasnou výměnu. To ale není ta největší nevýhoda. Zásadní nedostatek spočívá v přenosu signálu z kamery do záznamového (zobrazovacího) zařízení. Bezdrátový přenos obrazu je velmi náročný na přenosovou rychlost. Pokud není dostačující, dojde během přenosu k chybám, které znamenají znatelné zhoršení kvality obrazu. Navíc vzdálenost, na kterou lze obrazový signál přenášet je výrazně zkrácena překážkami, typicky zdmi. Pokud jde o nějakou železobetonovou konstrukci, může být problémem přenos i přes jedinou stěnu. Existují sice externí antény a zesilovače signálu, nicméně jejich účinek nebývá nijak závratný.
Drátové kamerové systémy sice vyžadují tahání kabelů, na druhou stranu se však nemusíte starat o baterie a hlavně získáte spolehlivý přenos obrazu v dobré kvalitě.
Rozhodnutí je na každém, nicméně pokud neuvažujete o instalaci jedné nebo dvou kamer ke garáži, za nás jednoznačně doporučujeme drátové řešení.

7. Analýza obrazu

Dnešní kamerové systémy dokážou se snímaným obrazem pracovat, analyzovat ho a podle definovaných pravidel signalizovat poplach.
Analýza obrazu je výsadou IP kamerových systémů a nejčastěji dovoluje využití následujících funkcí.
Hlídání překročení hranice umožňuje ve snímané oblasti nadefinovat virtuální linii, kterou když člověk překročí, kamera vyvolá poplach.
Hlídání vniknutí do prostoru má obdobný smysl jako předešlá funkce. Pokud osoba vstoupí do vyznačené oblasti, dojde k poplachu.
Detekce nových předmětů dokáže odhalit nový předmět ve sledované scéně, který tam někdo uložil (např. zapomenuté zavazadlo).
Detekce zmizení předmětů naopak spustí poplach, když dojde k odnesení předmětu, který původně ve střežené oblasti byl.
Rozpoznávání postav a obličejů lze využít k upozornění na vniknutí nikoliv každé osoby do vyznačené oblasti, ale jenom té, která je cizí.
Rozpoznávání registračních značek vozidel umožňuje jejich jednoznačnou identifikaci. Toho lze využít v případě, že je do určité oblasti povolen vjezd jen vybraným vozidlům (se schválenou registrační značkou).

8. Noční přísvit

Někdy je označovaný také jako IR přísvit a jde o prstenec umístěný kolem objektivu kamery tvořený IR diodami. Tento doplněk kamery osvětluje snímanou scénu za tmy. U každého IR přísvitu (často je přímo integrován v kameře) je uvedena vzdálenost, na kterou dokáže snímanou scénu osvětlit. Protože se uplatňuje infračervené záření, není přisvícení lidským okem viditelné.

 

Teď už víte, co byste při výběru kamerového systému neměli opomenout. Nezbývá než popřát, aby Vám ten, který si zvolíte, dobře sloužil.
Jestli si pořád nejste jistí, obraťte se s výběrem i montáží kamer na nás.

Užitečný článek? Dejte o něm vědět ostatním.

Facebooktwitterlinkedin