Jak správně vybrat zabezpečovací systém

Zabezpečovací systém

Na kolik se vyplatí koupit zabezpečovací systém v supermarketu? Na jaká nebezpečí by měl alarm spolehlivě upozornit? Jaké normy musí splňovat? Drátový nebo bezdrátový?

Při výběru zabezpečovacího systému byste neměli opomenout několik důležitých věcí. V článku zjistíte, které to jsou.

 

1. Životnost

Pořídit si zabezpečovací systém je zásadní volba. A pokud se rozhodnete pro jeho instalaci, chcete, aby vám sloužil léta. Nekupujete spotřební zboží.
Proto je při výběru alarmu důležité zohledňovat jeho životnost. Jednoznačně doporučujeme pořízení zabezpečovacího systému renomovaného výrobce, který vám bude sloužit i 15 let. Protikladem jsou sice levnější, ale neprofesionální „systémy ze supermarketu“. U nich počítejte s výměnou co 2 až 4 roky. Kritériem jejich výroby je totiž nízká cena, nikoliv dostatečná životnost.

2. Sledovaná nebezpečí

Dnešní zabezpečovací systémy dovolují připojit kromě klasických detektorů vniknutí (pohybový detektor, detektor otevření, detektor rozbití skla atd.) i další pokročilé bezpečnostní prvky.
Alarm dokáže reagovat na únik vody nebo plynu, upozornit na kouř nebo vznikající požár. Navíc je celý systém možné nastavit, aby při havárii vypnul elektrický proud.

3. Naplnění norem

U zabezpečovacích systémů je klíčová jejich spolehlivost. Alarm musí pokaždé správně upozornit na nebezpečí, ale naopak nemá spouštět plané poplachy. Navíc také musí jít o zařízení odolné vůči vyřazení z provozu pachatelem.
Požadovanou kvalitu splňují systémy, které jsou v souladu s normou ČSN EN 50131-1. Předpis rozděluje alarmy podle tzv. stupně zabezpečení. Ten vyjadřuje odolnost systému vůči překonání pachatelem. Čím vyšší stupeň, tím odolnější alarm. Celkem jsou čtyři.
Pokud jde o garanci správné funkce zařízení v různých podmínkách, dělí zmíněná norma zabezpečovací systémy do čtyř tříd prostředí. Ty definují rozsah teplot a vlhkost vzduchu, ve kterých je zaručena správná činnost jednotlivých bezpečnostních prvků.
Jestli vám záleží na spolehlivém řešení bezpečnosti, vždycky sledujte, zda zabezpečovací systém splňuje normu.

4. Záložní napájení

Záložní napájení umožňuje zachovat nepřerušený provoz alarmu i v případě výpadku elektrického proudu. To znamená, že prostory jsou stále pod ochranou i při poruše na hlavní elektrické síti.
Konkrétní parametry záložního zdroje je vždycky potřeba volit s ohledem na velikost energetického odběru alarmu a dobu, po kterou musí být záložní zdroj schopen alarm napájet.
V případě realizace záložního napájení formou akumulátoru je dobré zvažovat také dobu jeho opětovného dobití.

5. Drátový vs. bezdrátový systém

Obě varianty mají svá pro a proti. Hlavní výhodou bezdrátového alarmu je jeho jednoduchá instalace bez tahání kabelů. Na druhou stranu je bezdrátové detektory nutné napájet samostatnými bateriemi, které je potřeba čas od času měnit. Dalším úskalím je fakt, že spolehlivost přenosu signálu z detektoru do ústředny negativně ovlivňuje vzdálenost a hlavně překážky (typicky zdi). To ale můžou řešit tzv. zesilovače signálu.
U drátového systému je slabinou náročnější instalace. Nevyžaduje ovšem výměnu baterií a především vyniká vyšší spolehlivostí.
U stávajících objektů je volba typu zabezpečovacího systému na zvážení. U nově stavěných budov doporučujeme rovnou počítat s drátovým zapojením.

6. Rozšiřitelnost

Při pořizování zabezpečovacího systému se vyplatí si předem rozmyslet, kolik detektorů bude schopný ovládat. Volte raději systém s větší kapacitou. Aspoň budete mít rezervu pro případ, že se v budoucnu rozhodnete pro stavební úpravy vyžadující střežení větším počtem detektorů.
Druhým významem rozšiřitelnosti je možnost doplnění alarmu o prvky umožňující ovládat například vjezdové závory nebo brány, garážová vrata, topení nebo světla.

7. Ovládání

Standardně se alarmy ovládají klávesnicí, případně dálkovým ovladačem. Dnešní systémy ale můžete obsluhovat taky přes aplikaci v chytrém telefonu nebo počítači.

8. Zvířecí imunita

Poslední věc, kterou v souvislosti s volbou správného zabezpečovacího systému zmíníme, je tzv. zvířecí imunita. Ta zabraňuje falešným poplachům způsobeným pohybem zvířat.

 

Teď už víte, na co se máte při výběru alarmu zaměřit. Nezbývá, než popřát šťastnou ruku při jeho volbě.
Jestli si pořád nejste jistí, obraťte se s výběrem i montáží na nás.

Užitečný článek? Dejte o něm vědět ostatním.

Facebooktwitterlinkedin